Kayıp hazine ‘Altın Baykuş’: Binlerce kişi 31 yıldır onu arıyor

Max Valentin takma ismini kullanan Fransız iş insanı Régis Hauser tarafından 1993’te başlatılan hazine avı, bugün de dünyanın en büyük gizemlerinden biri olmaya devam ediyor.

Hauser, 31 yıl önce bronz baykuş heykelini Fransa’da gizli bir yere gömdüğünü söylemiş ve yerini bulmak isteyenlere 11 ipucu bırakmıştı. İş insanı, heykeli bulan kişiye karşılığında 246 bin euro değerinde altın bir baykuş heykeli vereceğini ilan etmişti.

Hauser 2009’da öldü ancak hazineyi arayanlar pes etmedi. Çok sayıda kişinin peşine düştüğü heykel yaklaşık 31 yıldır bulunamadı.

Dünyanın en uzun süredir devam eden hazine avı, yıllar içinde bazı kişilerde takıntıya dönüştü; hatta iflaslara, boşanmalara ve bir kişinin de akıl sağlığını yitirmesine yol açtı.

ASLINDA ÖYLE BİR HEYKEL YOK MU?

Bazı kişiler, aslında hazinenin var olmadığını ve her şeyin kurmaca olduğunu söylüyor. Heykelin tasarımcısı olan ve yarışmayı devam ettiren sanatçı Michel Becker ise bugüne dek heykeli bulmak isteyenlerin hep yanlış yolları seçtiğini savunuyor.

‘BİR KERE BAŞLAYINCA DURAMIYORSUN’

31 yıldır heykeli arayan emekli matematik öğretmeni ve bilgisayar mühendisi Gérard Simon, “Bu, baştan beri diğer yarışmalardan çok farklı bir olay. Çok ilginç ve tutku verici. Bir kere başlayınca duramıyorsun” dedi.

1993’ten bu yana 200 binden fazla kişi bronz baykuşu bulmak için ipuçlarının peşine düştü ama hiçbiri başarılı olamadı. Bazı kişiler heykelin yerini bulmak için zaman zaman buluşarak ipuçlarını inceliyor.

Heykelin kamuya açık bir alana gömülü olduğu sanılıyor.

Heykeli yılladır arayan çok sayıda kişi Fransa’nın dört bir yanında yaptıkları yolculuklar nedeniyle büyük para kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x