Oruç kalp krizini tetikliyormuş, bilim adamları açıkladı

Oruç tutmak sağlıklı mı yoksa değil mi? Bu soru yıllardır hep olumlu şekilde cevaplanıyordu. Oruç ile ilgili yapılan bir araştırma birçok soruyu da beraberinde getirdi. Ramazan ayında hiç de beklenmedik bir bilimsel açıklama insanları şaşkına uğrattı. Oruç kalp krizini tetikliyormuş. Peki ama nasıl?

Bize şimdiye kadar hep oruç tutmanın vücudu dinlendirdiği anlatılmıştı. Hatta bu şekilde vücudun hızlı bir şekilde kilo verdiği de ortaya konmuştu.

Oruçtan esinlenerek “aralıklı oruç” denen bir diyet sistemi bile ortaya çıkmıştı. Üstelik hayli de popülerdi.

Aralıklı oruç, son yıllarda sağlıklı yaşam ve kilo kontrolü için tercih edilen popüler diyet yöntemlerinden biri haline geldi.

Ancak yeni bir araştırma, bu diyetin kalp hastalıkları kaynaklı ölüm riskini önemli ölçüde artırabileceğini öne sürerek, sağlık ve beslenme alanında tartışmalara yol açtı.

ABD’de 2003 ve 2018 yılları arasında 20 bin kişinin verilerini inceleyen bilim insanları, aralıklı oruç diyeti uygulayanların kalp hastalığı kaynaklı ölüm riskinin yüzde 91 daha yüksek olduğunu tespit ettiklerini belirtiyor.

Ancak bu araştırmanın sonuçları henüz akademik bir dergide yayımlanmadı ve akran denetiminden geçmediği için, sonuçların geçerliliği konusunda bazı şüpheler bulunuyor. Bu durum, araştırmanın bulgularına karşı ciddi bir eleştiriye neden oluyor.

Araştırmaya itiraz edenler arasında yer alan Beslenme ve Diyetetik Profesörü Dr. Tom Sanders gibi bazı bilim insanları, çalışmanın bazı önemli hususları açıklayamadığını belirtiyor.

Dr. Sanders, daha önce yapılan çalışmaların, gece saatlerinde çalışanların tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık (KVH) riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu gösterdiğine dikkat çekiyor ve yeni araştırmanın bu tür faktörleri hesaba katmadığını ifade ediyor.

Bu durum, aralıklı oruç diyeti ve sağlık üzerine yapılan araştırmaların karmaşıklığını ve bu tür diyetlerin bireysel sağlık üzerindeki etkilerinin kişiden kişiye değişebileceğini gösteriyor.

Araştırmanın eleştirilere rağmen, sağlık profesyonelleri ve diyetisyenler, bireylerin herhangi bir diyet programına başlamadan önce kendi sağlık durumları ve ihtiyaçları doğrultusunda profesyonel bir tavsiye alması gerektiğini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x